Hogyan válasszunk minőségi étrendkiegészítőt?
2024. október 12. írta: CaliVitamintár

Hogyan válasszunk minőségi étrendkiegészítőt?

7821.jpg

A képen lévő hölgyhöz hasonlóan sokan kvázi csukott szemmel választanak étrendkiegészítőt, vagyis nem járnak utána, csak leveszik az elsőt a polcról a gyógyszertárban, még rosszabb, hogy ha a benzinkúton vagy drogériában teszik ugyanezt.
Sajnos a piac tele van silány minőségű vitaminokkal, sokban nem is tartalmazza azt a hatóanyag mennyiséget, ami fel van tüntetve a dobozán.
És mégis hogy tehetik meg ezt a gyártók? A lagymatag szabályozás miatt. Az SZTE-n voltam egy gyógyszerész professzor előadáson nagyjából 1 éve, aki az étrendkiegészítőkről szólt. A prof elmondása szerint, aki ma Magyarországon étrendkiegészítőt szeretne piacra dobni, annak nincs más dolga, mint beküldi a készítmény CSOMAGOLÁSÁT (nem a termékből vett mintát!) az OGYÉI-hez, ami néhány nap alatt engedélyezi azt. Tehát a magyar hatóság meg sem nézi, hogy valójában mit tartalmaz az a bizonyos étrendkiegészítő, csak a csomagolás alapján engedélyezik. Így történhet meg, hogy sokszor olyan étrendkiegészítők kerülnek forgalomba, amik egyenesen veszélyesek az egészségre, nem hogy segítenének abban, hogy egészségesek maradjunk...
Egy másik gyógyszerésztől hallottam, hogy a gyógyszertári termékeknek nagyjából a 60-70% a kukába való... és ha belegondolunk abba a nem túl elrugaszkodott "összeesküvés elméletbe", hogy a gyógyszergyárak abból élnek, hogy ha mi nem vagyunk egészségesek, akkor nem annyira meglepő, hogy pl. a Béres csepp receptúráját is miért kellett anno "lebutítani" és csak utána engedték forgalomba hozni..
Kicsit elkanyarodtam a témától. A vitaminokhoz visszatérve, az kiemelten fontos szempont, hogy olyan étrendkiegészítőt válasszunk, ami természetes alapanyagokból készül és nem laborban előállított szintetikus anyagokból. Pl. egy citrusfélékből kivont C-vitamin sokkal jobban hasznosul a szervezetben, mint a gyógyszertárban megvásárolt sima aszkorbinsav, amit sokan ráadásul beletesznek a forró teába. Ez azon kívül, hogy a tea savanyúbb lesz tőle, másra nem is jó, a nagy része megy a a wc-be...
A következő a gyártási technológia, amiről általában vajmi keveset tudunk, néhány kivételtől eltekintve. Nem mindegy ugyanis, hogy egy garázsban vagy sufniban összekotyvasztott étrendkiegészítőt fogyasztunk vagy egy gyógyszergyári körülmények között legyártott tiszta terméket. 
Véleményem szerint a kutatási háttér sem mellékes egy étrendkiegészítőket gyártó cég esetében. Sokan csak a mg-okat nézik meg adott termékben, pedig nem csak az számít. Azt is meg kell vizsgálni, hogy milyen más vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz az adott termék, azok segítik-e a hasznosulást a szervezetben. Erre jó példa az agyonreklámozott M betűs vaskészítmény, ami a legtöbb embernél székrekedést okoz. Előszeretettel írják fel várandós kismamáknak is, akiknek csak eggyel több gondot okoz... Pedig létezik olyan vaskészítmény is, ami sokkal modernebb "recept" szerint készül és nincsen ilyen mellékhatása.
Én a magam részéről ezeket tartom fontosnak étrendkiegészítő kiválasztásakor. Mielőtt a Calivitára rátaláltunk a férjemmel, szedtünk minden híres-neves vitamint, agyonreklámozottat és a végeredmény mindig ugyanaz volt: minden évben ugyanúgy elkaptuk az influenzát és kutya betegek voltunk. 2019-ben ismerkedtünk meg a Calivita céggel és azóta szedjük a termékeit. Nem azt mondom, hogy azóta egyáltalán nem voltunk betegek, de sokkal kevesebbet. A parlagfű allergiámat sem tudtam korábban hatékonyan kezelni orrsprayvel és allergia gyógyszerrel sem. 18 éves korom óta minden nyár egy kínszenvedés volt, egészen addig amíg meg nem tapasztaltam, hogy természetes hatóanyagú készítményekkel és gyógynövényekkel mennyivel hatékonyabban tudom enyhíteni a tüneteket. De ez majd egy következő poszt témája lesz. :)

A bejegyzés trackback címe:

https://calivitamintar.blog.hu/api/trackback/id/tr618706760

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása